четвер, 21 лютого 2019 р.

21 лютого 2019 року в 7 класі відбулась тематична бесіда присвячена "Дню української мови".

20 лютого 2019 року
в 7 класі відбулась виховна година присячена роковинам "Небесної сотні"

неділю, 17 лютого 2019 р.


Урок з історії України у 8 класі за темою:
«Гетьман Пилип Орлик та його Конституція»
Мета: ознайомити учнів з міжнародним становищем у Європі в першій третині XVIII ст. та ставленням європейських держав до «українського питання», скласти історичний портрет гетьмана Пилипа Орлика, визначити його роль у спробі відновлення незалежності Гетьманщини, проаналізувати сутність видатної пам'ятки української правничої та європейської суспільно - політичної думки - Конституції гетьмана , провести історичні паралелі із сучасним Основним Законом України; розвивати вміння заповнювати текстову таблицю, формувати вміння давати оцінку діяльності історичній особі, використовуючи різні точки зору, аналізувати історичні документи; виховувати в учнів патріотичні почуття, шанобливе ставлення до видатних постатей української історії.
Основні поняття: емігрант, еміграція, Конституція, антимосковська коаліція.
Тип уроку: комбінований.
Епіграф уроку: Борис Крупницьшй, історик: «І хоч як державний муж... свого завдання не сповнив..., то все ж таки його енергійна, вперта і не втомна праця... утворила певні зв'язки з Європою, поставила українську проблему як актуальне питання європейської дійсності першої половини XVIII ст.».

_______________________________________Хід уроку______________________________________
І.Організаційний момент.
-  Емоційне налаштування  класу на роботу (використання смайликів).
- Вступне  слово вчителя про попередньо вивчений матеріал.
 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
-         Учитель. Минулого уроку ми знайомилися з вами з політичною діяльністю видатної історичної особи, життя і вчинки якої понад два століття викликають суперечливі оцінки як істориків, так і пересічних громадян.
-         Тож давайте пригадаємо основні факти, пов'язані з життям і діяльністю Івана Степановича Мазепи.
-         Яка була роль України у Північній війні.(1700-1721р.р.)

-         Пригадаємо, як гетьман Іван Мазепа прожив свої останні дні, та чому його не поховали на батьківщині?

Тести
Таємний українсько-шведський  договір укладено:
а) 1700 р.;
б) 1704 р.;
в) 1708 р.
Іван Мазепа був прибічником російського царя Петра І до 1708 р.
а) Так;
б) Ні.
Після зруйнування м. Батурина новою гетьманською резиденцією стало місто:
а) .Гадяч;
б) Глухів;
в) Полтава.
Полтавська битва відбулася:
а) 1700 р.;
б) 1709 р.;
в) 1711р.
Гетьмана І. Мазепу підтримали запорожці на чолі з кошовим отаманом І. Сірком.
а) Так;
б)           Ні. 
Після розгрому під Полтавою І. Мазепа та Карл XII  перебрались до міста:
а) Бендери;
б) Чигирин;
в) Хотин.
(Слайд №1) відповіді на тести.
Дискусійне питання
Висловіть власну оцінку щодо постаті гетьмана І. Мазепи та обгрунтуйте її.
(Слайд №2) – демонструється після відповідей учнів.
Учитель. Хотілося б завершити й підбити підсумок усього почутого про гетьмана І. Мазепу. Здається, в нашій історії немає діяча, про якого так багато, так суперечливо, навіть полярно судили нащадки. Мазепу не треба ідеалізувати, перетворювати на ікону, дописувати риси, яких у нього не було. Як зазначив Гнат Хоткевич: «Може, й не весь він чистий, як Христос, може, й не один гріх на його душі, але все ж його ім'я серед борців, а не серед тих, «хто за шмат гнилої ковбаси» продавав рідний край, і народ, і його будучність, і свободу».
Оголошується тема, (Слайд №3)
мета вивчення. (Слайд №4)
епіграф уроку(Слайд №4)
-         Звертається увага, що в ході вивчення теми учні познайомляться з новими термінами «Конституція», «еміграція», «антимосковська коаліція».
-         Учитель. Проблемне запитання.  Після ознайомлення з навчальним матеріалом нам необхідно буде надати відповідь на запитання: У чому полягає заслуга Пилипа Орлика перед Україною?
-                     III. Вивчення нового матеріалу
-          Розповідь учителя.
-          Багато козаків і старшин після поразки під Полтавою вимушені були рятуватися від політичних переслідувань. Близько 13 тис. утікачів з України зосередилось у Бендерах. Опинившись за кордоном, вони ставали політичними емігрантами еміграціявимушене чи добровільне переселення з батьківщини в іншу країну, зумовлене різними причинами: економіч­ними, політичними, релігійними).
-         Українські емігранти не полишали планів визволення України. Після смерті гетьмана Івана Мазепи по­стало питання про обрання нового гетьмана. 5 квітня 1710 р. в Бендерах (Молдавія) відбулася козацька рада. Гетьманом було обрано найближчо­го сподвижника Івана Мазепигенерального писаря його уряду Пилипа Орлика.
-           Виступи учня з повідомленням про гетьмана П. Орлика
-         (Слайд №5) під час виступу учня
-                     Після повідомлення учням пропонується проаналізувати висловлювання, записані на дошці, щодо оцінки постаті П. Орлика , як політичного діяча та особистості.
-                     У ч и т є л ь. На жаль, ми бачимо, що не всі історики дають позитивну оцінку Пилипу Орлику. «Зрадник» — цей штамп панував в офіційній російській дореволюційній історіографії. Навіть найкращі представники української історіографії оцінювали діяльність П. Орлика по-різному. Поруч із визнанням Орлика як «останнього і найліпшого із яскравих мазепинців» йому відмовили в ролі політичного діяча. Вперше по-новому, як національного героя, в 20-х роках XX ст. висвітлив постать гетьмана-вигнанця український історик Ілля Борщак, сам емігрант з України.
-                     Вам потрібно зараз за допомогою асоціативної змійки  зясувати  , який внесок здійснив Пилип орлик для українського народу та й для всього людства .
-                     Учні опрацьовують асоціативну змійку де виділяючи кожне 3 слово оголошують слово «Конституція»
-         (Слайд №6) після оголошення виступів учнів.
-                     Учитель :  Що ж являла Конституція Пилипа орлика Вашій увазі зараз для ознайомлення надається відео матеріал.
-                     (Слайд №7)відео «Конституція Пилипа орлика».

-                     Учні класу аналізують відео історичного документа за допомогою вчителя. Роблять висновки та узагальнення, працюють над визначенням терміна «Конституція», записують до зошитів ключові моменти Конституції.

Висновок
       Отже, Конституція Пилипа Орлика не лише проголошувала незалежну Українську державу, а й закріплювала найбільш прогресивні для того часу ідеї про державне життя. До таких, зокрема, належали обмеження  повноважень  гетьмана,
створення представницького органу — Генеральної ради. Документ заклав підвалини принципу поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову гілки, передбачав виборність посад, що й нині є принциповою засадою розвитку демократичних держав.



Самостійна робота в парах
З діяльністю Пилипа Орлика в Європі зі створення антимосковської коаліції (політичний або військовий союз держав для спільних дій на
міжнародній арені) учні знайомляться за допомогою підручника  О.Гісема  (с.203 – 204) . За результатами роботи учні складають історичну таблицю.
(Слайд №8)
Військова та політична діяльність гетьмана П. Орлика в Україні та в Європі
№ з/п
Дата
Місце історичних подій
Зміст події
Резуль­тат, на­слідки





IV.    Закріплення вивченого матеріалу
Учні відповідають на запитання, поставлене на початку уроку: ,
 — У чому ж полягає заслуга гетьмана П. Орлика перед Україною?
-Підсумки вчителя:
(Слайд №9)
Гетьман П. Орлик був найбільш видатним представником першої української політичної еміграції, що намагався вибороти суверенну, вільну, єдину Україну, долучаючи до боротьби світову дипломатію, піднести Українську національну ідею у світі. Доля П. Орлика — приклад служіння батьківщині, коли на її вівтар принесено і матеріальні вигоди, і родинне щастя.
V. Підбиття підсумків уроку
Учитель. Доля та спадщина гетьмана П. Орлика тривалий час були піддані забуттю. Він став пер­шим гетьманом в еміграції, який продовжив справу свого попередни­ка І. Мазепи щодо визволення України з-під влади Московського царства. Гетьман П. Орлик був палким борцем за втілення ідеї незалежності України за сприяння іноземних правителів. Його Конституція стала видатною правовою пам'яткою Європи та України, де вперше було проголошено республіканський устрій держави та передбачено захист прав і свобод насе­лення. І хоча цей прогресивний до­кумент не був реалізований, все ж він з'явився на 66 років раніше від американської «Декларації незалежності» й майже на 80 — від французької «Декларації прав людини і громадянина», відобразивши цілком новітні для того часу зрушення суспільної думки (пов'язані з ідеями поділу влади, гарантіями прав особистості тощо).
-                     На завершення нашого уроку ми повинні пам’ятати що діяльністю Пилипа Орлика завершується період самостійності козацтва яке воно здобувало ще в горнилі Національно Визвольної війни часів Богдана Хмельницького .
-         (Слайд №10)відео «козацький марш)
-          
VI. Домашнє завдання за рівнями складності.
(слайд №11)
1.    Опрацювати § 27 підручника.- всі учні класу
2.    Скласти можливий діалог гетьмана Богдана Хмельницького з Пилипом Орликом.-  Недря М .Бєгаль В. Глущенко В.
3.    Порівняти Конституцію П. Орлика із сучасною Конституцією України. Скупейко Ю., Головізніна С., Ширяєв Б.
























Тести
Таємний українсько-шведський  договір укладено:
а) 1700 р.;
б) 1704 р.;
в) 1708 р.
Іван Мазепа був прибічником російського царя Петра І до 1708 р.
а) Так;
б) Ні.
Після зруйнування м. Батурина новою гетьманською резиденцією стало місто:
а) .Гадяч;
б) Глухів;
в) Полтава.
Полтавська битва відбулася:
а) 1700 р.;
б) 1709 р.;
в) 1711р.
Гетьмана І. Мазепу підтримали запорожці на чолі з кошовим отаманом І. Сірком.
а) Так;
б)           Ні. 
Після розгрому під Полтавою І. Мазепа та Карл XII  перебрались до міста:
а) Бендери;
б) Чигирин;
в) Хотин.






Військова та політична діяльність Гетьмана П. Орлика в Україні та в Європі
№ з/п
Дата
Місце історичних подій
Зміст події
Резуль­тат, на­слідки